Pre Budúcich majiteľov

Sibírsky husky je vďaka podobe s vlkom a krásnym modrým očiam, veľmi žiadané plemeno psa. Mnoho ľudí sa do tohoto elegantného a vznešeného psa zamiluje a rozhodne si ho zadovážiť. Pred zaobstaraním tohto plemena by mal každý vedieť, čo sa skrýva za pekným vzhľadom. V tejto sekcii nájdete zhrnutie všetkých potrebných informácií, ktoré treba pre kúpou sibírskeho huskyho vedieť.

Je pre vás sibírsky husky vhodný pes?


Možno ešte vhodnejšia otázka je, či ste vy vhodný človek pre sibírskeho huskyho. Majiteľom sibírskeho huskyho nemôže byť každý a preto by ste si mali ako prvé uvedomiť prečo ste si vybrali toto plemeno. Vzhľadom na to, že výchova huskyho je pomerne náročná, nemali by ste si zaobstarať toto plemeno, ak je to váš prvý pes. Povaha sibírskeho huskyho si vyžaduje skúsenosti so psami.

Vzhľad nie je všetko


Vzhľad by mal byť pri výbere psa na poslednom mieste. Mnoho psov plemena sibírsky husky skončilo v útulkoch, alebo opustených, pretože nesplnili očakávania svojho nového majiteľa. Preto si sami pre seba zodpovedzte nasledujúce otázky a zistite čo očakávate od vášho budúceho psa a čo naopak viete ponúknuť vy jemu.

Máte skúsenosti so psami?


Ak máte skúsenosti s inými psími plemenami, je potrebné si uvedomiť, že povaha sibírskeho huskyho je úplne odlišná od typickej psej povahy. Sibírsky husky je nezávislý a samostatne zmýšľajúci pes, ktorý ma povahu bližšiu skôr k mačke ako ku psovi. Ak hľadáte psa, ktorý bude plniť všetko čo budete chcieť, husky nie je pre vás vhodný pes. Táto povaha si vyžaduje aby ste boli vy ten dominantný člen svorky, preto je vhodné ak má majiteľ husky už mierne skúsenosti ako sa ku psovi chovať.

V akom prostredí žijete?


Sibírsky husky je energický pes, ktorý potrebuje určitý priestor na život. Môžete ho chovať v byte, ale v takom prípade potrebuje dostatok pohybu a zamestnania, inak sa stane, že začne ničiť zariadenie vášho bytu. Máte radi poriadok? Tak kúpu huskyho zvážte. Sibírsky husky pĺzne dva krát do roka v naozaj veľkom množstve. Ak máte drahý nábytok, či koberec, určite by vás hromady chlpov na ňom nepotešili. Preto, ak sa rozhodnete chovať huskyho  byte, prípade vo vnútri rodinného domu, treba rátať s tým, že vysávač bude váš kamarát.

Ak sa rozhodnete chovať sibírskeho huskyho na dvore, musíte mať naozaj dobré oplotenie. Sibírsky husky je majster v útekoch. Obyčajný plot je pre neho hračka, dokáže ho zachviľu podhrabať, preskočiť, alebo preliezť. Iba pobyt na záhrade nie je pre huskyho dostatočné vybitie energie, preto si začne hľadať zábavu sám. Ak máte nádherne upravený trávnik, alebo kvetinový záhon, verte, že husky vám pomôže v záhradníckych prácach a skrášli vám ho zopár jamami, alebo presadením kvietkov.

Ak žijete na farme, alebo na v rodinnom dome a chováte aj iné zvieratá treba byť tiež obozretný. Sibírsky husky je prirodzený lovec. Chce loviť takmer všetko, čo sa hýbe. Ak si prinesiete šteniatko je možné ho naučiť aby so zvieratami vychádzal. Ako však bude dospievať, najmä malé zvieratá ako zajace či sliepky budú pre neho veľkým pokušením.

 Hľadáte rodinného psa?


Sibírsky husky je výborný pes do rodiny. Je to pes spoločenský a bude milovať celú rodinu. Je vhodný aj k deťom, ak však chcete aby vášho psa venčili aj menšie deti, je potrebný dobrý výcvik. Husky zvykne sa prechádzkach na vodítku ťahať a mohol by malé dieťa zraniť. Je to aj napriek strednému vzrastu veľmi silný pes, preto treba pri hre psa a dieťaťa dávať pozor. Nikdy nenechávajte malé deti samé v prítomnosti psa. Husky je veľmi hyperaktívny pes a v zápale hry môže dieťa zhodiť. Ak si plánujete zaobstarať ako prvého psa a dieťa plánujete až v budúcnosti, husky nezvykne žiarliť na to, že začnete venovať pozornosť dieťatu ako iné plemená. Husky nebýva agresívny voči deťom. 

Hľadáte strážneho psa?


Ak hľadáte strážneho psa, na sibírskeho huskyho zabudnite. Husky nemá teritoriálne pudy ako iné plemená psov a miluje ľudí bez ohľadu na to či je to niekto úplne cudzí, alebo člen rodiny. Ak k vám na dvor príde nečakaný hosť, husky ho privíta s najväčšou radosťou. Okrem tohohusky šteká iba zriedka a to keď je sám a nešťastný. Sibírsky husky môže na pohľad vyzerať odstrašujúco, či prísne, ale jeho povaha je veľmi priateľská.

Koľko času máte?


Ak trávite celé dni v práci a žijete sám, zaobstarať si sibírskeho huskyho by nebol rozumný nápad. Sú to psy, ktorý potrebujú spoločnosť. Husky nemá rád samotu a bude celý deň zavíjať. Nechať ho bez dozoru celý deň vám môže priniesť prekvapenie v podobe rozkúsaných a zničených vecí.

Psovi akým je sibírsky husky sa treba venovať – venčiť ho, vychovávať, zamestnávať jeho inteligentnú myseľ a hrať sa s ním. Obyčajná prechádzka okolo domu ho dostatočne neunaví. Treba chodiť na prechádzky aj keď prší, ale aj keď prídete unavený z práce a najradšej by ste si vyložili nohy pred TV.

Ako veľmi vám záleží na poriadku doma či na záhrade?


Ak ste poriadkumilovná osoba, ktorej záleží na čistote obydlia do posledného zrniečka prachu – husky nebude dobrá voľba. Ako už bolo spomenuté, husky extrémne pĺzne. Proti chlpom po celom dome či byte sa bojovať nedá, zmierniť to môžete častým česaním a vysávaním. Inak je sibírsky husky pomerne čistotný, aj keď ako každý pes, blatovej kaluži ťažko odolá.

Sibírsky husky je rodený záhradník. Jediný problém je, že jamu vykope vždy na nesprávnom mieste. Na upravenom trávniku, v záhone kvetov, ale poradí si aj s bytovými rastlinkami. Pozornosť bude venovať aj okoliu plota a podhrabať sa popod neho nie je pre huskyho žiaden problém. Úpravy plota a záhrady, tak aby boli zabezpečené proti úteku nemusia vyzerať vždy dobre.

Chcete poslušného psa, ktorý bude počúvať na slovo?


Sibírsky husky nie je nemecký ovčiak. Ak chcete ľahko vycvičiteľného, oddaného psa, ktorý bude čakať aby vám splnil čo vám na očiach uvidí – opäť nie je husky dobrý výber. Povely huskyho naučíte extrémne rýchlo. Husky je inteligentný pes, ktorý má vlastnú hlavu a vôlu a povel splní, keď sa mu to hodí. Pripravte sa, že namiesto splnenia povelu vám radšej bude odvrávať.

Husky je rodený bežec a lovec. Na prechádzkach si nájde tisíc zaujímavejších podnetov ako ste vy a na privolanie počúvne zriedka. Treba počítať s tým, že svojho psa nebudete môcť pustiť mimo oplotených pozemkov.

Ste vhodný človek pre sibírskeho huskyho?


Ako posledné sa spýtajte sami seba, aký typ človeka ste a či ste osoba, ktorá dokáže byť pre sibírskeho huskyho vodcom. Povaha psa a človeka by mala k sebe pasovať, aby aj majiteľ aj pes boli šťastní.

Ako majiteľ sibírskeho huskyho by ste mali:

  • byť osoba, ktorá je zrelá, trpezlivá, nestráca sebakontrolu a dokáže si vybudovať pozíciu vodcu svorky
  • byť pozorný k potrebám psa, ale byť dôsledný vo výchove
  • byť aktívny a dožičiť huskymu potrebný pohyb
  • byť pripravený urobiť potrebné opatrenia a úpravy obydlia, aby ste zabránili huskymu utekať
  • byť ochotný tráviť s ním čas a venovať sa mu